Ilustracja artykułuGmina Hrubieszów otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w kwocie 25. 000,00 zł na zadanie: Konkurs ekologiczny pn. „Środowisko naturalne nasze-największe bogactwo”.
Za w/w dofinansowanie oraz środki własne gminy dokonano zakupu nagród rzeczowych dla sołectw uczestniczących w konkursie oraz dla osób, których posesje uznano za szczególnie wyróżniające się.

Rozpowszechnianie wiedzy o konkursie stanowi skuteczne narzędzie oddziaływania na świadomość ekologiczną społeczności wiejskiej. W roku bieżącym  w konkursie pn. „Środowisko naturalne – nasze największe bogactwo” udział wzięło 37 miejscowości. Poszczególne sołectwa rywalizowały ze sobą pod względem zachowań proekologicznych. Komisja konkursowa powołana przez Wójta Gminy Hrubieszów w dniach od 04 do 20 lipca  2017 roku dokonała przeglądu 394 gospodarstw z terenu gminy Hrubieszów. Propagowanie idei czystego środowiska, zachęcenie mieszkańców gminy do ochrony terenów cennych przyrodniczo przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, kształtowanie nawyków dbania o środowisko naturalne i własne otoczenie to jeden z najważniejszych celów konkursu.