INFORMACJE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z NASZEGO SERWISU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Dołożyliśmy wszelkich starań aby stworzyć jak najbardziej przyjazny i dostępny serwis osobom niepełnosprawnym. Jesteśmy świadomi tego, że dostępność serwisu jest procesem ciągłym i nie kończy się wraz z oddaniem do użytku nowo stworzonej strony, dlatego czekamy na wszelkiego rodzaju uwagi i sugestie dotyczące dostępności naszego serwisu w tym w szczególności od osób niepełnosprawnych, które pomogą nam w ulepszeniu niniejszego serwisu. Wspomniane uwagi i sugestie można przesyłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ISTOTNE ELEMENTY I FUNKCJONALNOŚCI, KTÓRE ZOSTAŁY WDROŻONE W NASZYM SERWISIE POZYTYWNIE WPŁYWAJĄCE NA JEGO DOSTĘPNOŚĆ:
1. Osoby, które korzystają tylko z klawiatury mogą poruszać się po serwisie korzystając z klawisza Tab.
2. W serwisie włączony został tzw. fokus, czyli oznaczenie za pomocą obramowania aktywnego linka. Fokus przemieszcza się po kolejnych aktywnych elementach strony w uporządkowanej kolejności, dzięki czemu zapewnia to wygodną obsługę serwisu osobom niepełnosprawnym.
3. Istnieje możliwość powiększenia rozmiaru czcionki w serwisie, aby tego dokonać należy skorzystać (tj. kliknąć) z ikon umieszczonych w górnej części serwisu pełniących następujące role i oznaczonych symbolami:
a) symbol białej strzałki skierowanej do góry na szarym tle służy do powiększenia rozmiaru czcionki
b) symbol białej litery A na szarym tle służy do przywrócenia domyślnego rozmiaru czcionki
c) symbol białej strzałki skierowanej do dołu na szarym tle służy do pomniejszenia rozmiaru czcionki
W przypadku gdy okaże się, że pomimo użycia największej możliwej czcionki będzie ona w dalszym ciągu za mała można dokonać powiększenia za pomocą funkcji w przeglądarce internetowej wykorzystując w tym celu następującą kombinację klawiszy:
a) przytrzymując klawisz CTRL naciskamy jednocześnie klawisz + do momentu uzyskania pożądanej wielkości
b) aby pomniejszyć należy postąpić w sposób analogiczny do powiększania z tym, że zamiast klawisza + należy użyć do tego celu klawisz –
4. W serwisie użyty został odpowiedni kontrast tekstu do tła. Dodatkowo istnieje możliwość przełączenia strony w tryb kontrastowy przygotowanego specjalnie z myślą o osobach słabiej widzących (tekst koloru żółtego na czarnym tle) aby to zrobić należy wykorzystać tj. kliknąć na ikonę umieszczoną w górnej części serwisu przedstawiającą czarne kółko na żółtym tle, aby powrócić do wyświetlania strony w z domyślnym kontrastem należy kliknąć na ikonkę przedstawiającą czarne kółko na zielonym tle.
5. Wszystkie linki w serwisie, również te prowadzące do serwisów zewnętrznych otwierają się domyślnie w tym samym oknie. Daje to pełną kontrolę użytkownikowi nad przeglądarką.
6. Aktywny element nawigacji jest wyraźnie zaznaczony.
7. Istnieje możliwość pominięcia danego bloku strony (szybkie przejście do kolejnych części serwisu: menu, zawartość, stopka).
8. Zdjęcia posiadają alternatywne opisy, dzięki czemu ich treść jest dostępna dla osób niewidomych.
9. Każda podstrona serwisu podczas jego tworzenia przeszła walidację pod kątem poprawności kodu i jej dostępności. Wykorzystano następujące walidatory dostępne online:
a) http://achecker.ca/checker/index.php - walidacja pod kątem dostępności strony zgodnie ze standardem Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w wersji 2.0 na poziomie AA, który jest obowiązującym standardem dla współczesnych serwisów administracji publicznej. Obowiązek jego stosowania wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych,
b) http://validator.w3.org - walidacja pod kątem poprawności kodu (walidacja wykazała brak błędów składniowych języka HTML).
10. Wszelkiego rodzaju pliki zwierające tekst (informacje, załączniki, wzory, dokumentów itp.) zamieszczanie są formie dokumentu tekstowego a nie w formie skanu (jako obraz) dzięki czemu są bardziej dostępne.
11. Oddzielony jest wygląd strony od treści. Po wyłączeniu stylu CSS strona w dalszym ciągu jest dostępna.